štvrtok 11. decembra 2014

Recenzia: Hobit: Bitka Piatich Armád


Originál: The Hobbit: The Battle of the Five Armies

Dobrodružný / Fantasy
USA / Nový Zéland, 2014, 144 min

Réžia: Peter Jackson
Predloha: John Ronald Reuel Tolkien (kniha)
Scenár: Fran Walsh, Philippa Boyens, Peter Jackson, Guillerm… (více)
Kamera: Andrew Lesnie
Hudba: Howard Shore
Hrajú: Martin Freeman, Benedict Cumberbatch, Elijah Wood, Evangeline Lilly, Hugo Weaving, Orlando Bloom, Luke Evans, Cate Blanchett, Ian McKellen, Christopher Lee, Richard Armitage, Lee Pace, Manu Bennett, Billy Connolly, Aidan Turner, Ian Holm, Mikael Persbrandt, James Nesbitt, Bret McKenzie, Graham McTavish, Stephen Fry, Sylvester McCoy, Dean O'Gorman, Ken Stott, William Kircher, Jed Brophy, Mark Hadlow, Adam Brown, John Callen, Peter Hambleton, Stephen Hunter, John Bell, Ryan Gage, Lawrence Makoare

Po roku sme opäť dostali možnosť, vrátiť sa do Stredozeme aby sme zavŕšili príbeh Skupiny trinástich trpaslíkov a jedneho Hobita.

Nebudem rozoberať príbehy prvých dvoch dielov trilógie, to si môžete prečítať nižšie. Príbeh tretej časti začína presne tam kde skončila dvojka. Drak Smaug je prebudený, útočí na Jazerné mesto trpaslíci pred bránami Ereboru v očakávaní ďaľších udalostí.

Príbeh sa však prekvapivo neorientuje na boj so samotným drakom a osobne si myslím, že mu tvorcovia mohli dať viac priestoru. Po zdolaní draka tak nastáva neuveriteľný boj. Nielen s armádami, ktoré si robia nárok na skrytý poklad Ereboru ale samotný Thorin bojuje s prekliatím svojho rodu, takzvaným dračím šialenstvom. Samotný príbeh hobita Bilba tu už nie je až taký podstatný a tvorcovia si to uvedomujú a divákom predvádzajú neuveriteľné CGI kúsky, jeden za druhým. Inak sa boje piatich armád ani nedajú nazvať. Konečné vyvrcholenie príbehu je opäť poriadný doják, aj keď na koniec trilógie Pán Prsteňov nemá.

Po technickej stránke je tretí Hobit úchvatný film. digitálne efekty sú na úrovni, aj keď niektoré CGI postavy by potrebovali trochu viac oživiť. V kinách sa film premieta okrem klasického 2D či 3D aj v tzv. HFR 3D a film tým nadobúda vierohodnosť a krásnu čistotu obrazu. Ozvučenie je taktiež na vysokej úrovni, aj keď soundrack Howarda Shorea tentokrát trochu zaniká v pozadí.Je ladený dosť pochmúrne, ale tak pôsobí aj celý film.

Herecké hviezdy hrajú veľmi presvedčivo a uveriteľne. Ale najlepší výkon predviedol jednoznačne samotný Martin Freeman. V úlohe Bilba je neprekonateľný.

Celkový dojem z filmu je u mňa veľmi dobrý. Film jednoznačne predčil moje očakávania po každej stránke.

Hodnotenie: 9,5/10

+ HFR 3D
+ CGI efekty niektorých scén
+ strhujúca akcia
+ skvelý Smaug

CGI efekty niektorých scén
- niekedy trochu chaotická kamera
- na film s názvom Hobit je tu málo hobita

štvrtok 31. júla 2014

Recenzia: Očista: Anarchia



Orig.:  The Purge: Anarchy
Horor / Thriller / Akční
USA / Francúzsko, 2014, 103 min
Réžia: James DeMonaco
Scenár: James DeMonaco
Kamera: Jacques Jouffret
Hudba: Nathan Whitehead
Hrajú: Frank Grillo, Carmen Ejogo, Zach Gilford, Kiele Sanchez, Zoë Soul, Michael Kenneth Williams, Edwin Hodge, Keith Stanfield, Nicholas Gonzalez, Amy Paffrath


Nie je to ešte ani rok, čo som odchádzal z kina celkom sklamaný z filmu, ktorého námet vyzeral na prvý pohľad skvelo ale v konečnom dôsledku z toho režisér vyťažil len minimum. Bol to film Očista, ktorého recenziu nájdete v príspevku nižšie a v nej sa venujem aj celému nápadu, preto ho spomeniem len veľmi v rýchlosti.

Amerika v blízkej budúcnosti, nezamestnanosť, chudoba a násilie blížiace sa nule. Stojí za tým nová vláda tzv. osloboditeľov, ktorí sa proti kriminalite rozhodne bojovať raz do roka povolením všetkých kriminálnych činov, ľudia sa môžu do sýtosti vybiť na spoluobčanoch, ktorí nemali to šťastie a nestihli sa skryť. Dovolené je takmer všetko bez následkov. Je 22. marca 2023 19:00 a začína každoročná Očista.

Druhý diel si bere z jednotky vlastne len ten nápad, vôbec na seba nenadväzujú príbehovo. Film sleduje osudy viacerých postáv a ich boj o prežitie sa odohráva takmer výlučne v uliciach kde vládne úplný chaos. Tvorcovia sa tentokrát rozhodli presedlať z hororového ladenia jednotky na skôr akčnejší thriller štýl. Nechýba strelba, útek pred psychopatickými maskovanými teenagermi či vojakmi. Ako som spomínal hlavných postáv je tu hneď niekoľko. Žena s dcérou, zaľúbený pár, ktorý akurát rieši problémy vo vzťahu a "seržant" ktorý bezproblémovo vyčistí celé mesto aj sám, keď sa naštve. S postavami sa však divák nemá kedy zžiť, aj napriek zdĺhavému začiatku filmu. Akonáhle nastane filmová siedma hodina večer a ozve sa siréna, rozbehne sa kolotoč bláznivého úteku mestom plným šialencov. Atmosféra ma ihneď pohltila a aj napriek tomu, že som do kina išiel s veľkými obavami ako to dopadne, tak som sa pristihol, že sa celkom bavím.

Čo sa týka kamery, tá je trochu chaotickejšia než v jednotke, trochu roztrasená, kvôli navodeniu atmosféry, celkovo ale nič preborné. Opäť sníma to čo má a zbytočne neuhýňa pri striekaní krvi. Hudba je tu trochu viac počuť ako v jednotke, jedná sa však skôr len o vytvorenie priestoru pre ľakacie scény. Tých je vo filme pomerne málo a vždy keď stíchne hudba tak viete, že niekto na niekoho vyskočí alebo sa niečo udeje a takáto predvídateľnosť trochu degraduje zážitok z filmu.

Ak mám film Očista: Anarchia nejako posúdiť tak podľa mňa sa jedná o veľmi milé prekvapenie. Po miestami až nudnej jednotke sme tak dostali naservírovaný solídny akčný thriller so skvelou atmosférou.

Hodnotenie: 8,5/10
+ atmosféra
+ akcia
+ pár ľakačiek
+ iné ako jednotka
- hĺbka postáv
- hudba opäť zaostáva

štvrtok 2. januára 2014

Recenzia: Hobit - Smaugova Pustatina



Orig.:  Hobbit: The Desolation of Smaug, The
Dobrodružný / Fantasy
USA / Nový Zéland, 2013, 161 min
Réžia: Peter Jackson
Predloha: John Ronald Reuel Tolkien (kniha)
Scenár: Fran Walsh, Philippa Boyens, Peter Jackson, Guillermo Del Torro
Kamera: Andrew Lesnie
Hudba: Howard Shore
Hrajú: Martin Freeman, Ian McKellen, Benedict Cumberbatch, Luke Evans, Orlando Bloom, Evangeline Lilly, Richard Armitage, Graham McTavish, James Nesbitt, John Callen, Cate Blanchett, Manu Bennett, Lee Pace, Aidan Turner, Billy Connolly, Stephen Fry, William Kircher, Conan Stevens, Dean O'Gorman, Mark Hadlow, Jeffrey Thomas, Stephen Hunter, Peter Hambleton, Kiran Shah, Adam Brown, Jed Brophy, Sylvester McCoy, Christopher Lee, Peter Jackson


Ani som sa nenazdal a prešiel celý jeden rok od premiéery prvej časti Hobita. A ako fanúšik príbehov zo stredozeme som striehol na termín 12.12.2013. Tento deň mi nesmelo nič pokaziť. Nakoniec sa pokazilo všetko čo mohlo, jednoducho to bol deň blbec. Keď však prišla hodina "H", zasadol som do kresla v kine, nasadil 3D okuliare a vypol mobil a tešil som sa že znova vstúpim do Stredozeme. A Peter Jackson s pokračovaním Hobita jednoznačne nesklamal.

Po rozpačitých pocitoch z prvej časti, ktorá bola skôr rozprávková s maximom kecov a minimom akcie, som na základe upútaviek videných na internete nevedel čo očakávať. Film ma však veľmi milo prekvapil. Väčšina nedostatkov, ktoré som vytýkal prvej časti bola odstránená a čuduj sa svete 3D efekt tu už nebol len do počtu, prípadne len na predvedenie hĺbky prostredia. Konečne sa objavili veci lietajúce oproti kamere, či čmeliaky lietajúce v priestore.

Druhý Hobit je úplne iný ako prvý, aj keď kvalitám a akčnosti trilógie Pána prsteňov sa ani zďaleka nepribližuje. Je doslova prepchatý akciou a tie takmer tri hodiny utečú veľmi rýchlo. Dej je veľmi pestrý a určite som sa nenudil.

Vizuálne efekty sú osobitná kapitola, okrem CGI animácií škretov sa animátori vybláznili (doslova) na drakovi Smaugovi, ktorý je obrovský, zlovestný ale tiež veľmi inteligentný aj keď možno trochu slabomyselný. 3D je pôsobivé aj uprostred akcie a taký útek trpaslíkov v sudoch je nezabudnuteľný zážitok, a práve kvôli tejto scéne som uvažoval že si na druhého Hobita skočím ešte raz do kina.

Čo sa týka príbehu, ten nemôžem objektívne posúdiť, nakoľko knižnú predlohu som nečítal. Podľa informácií na rôznych filmových internetových portáloch vraj Peter Jackson pridával postavy a udalosti, ktoré sa v knihe nenachádzajú. Ale povedzme si to rovno, ktorý Hollywoodsky režisér svoj film podľa knihy, či skutočnej udalosti neupravil tak aby bol pútavejší, napínavejší. Každopádne sa jedná o pokračovanie cesty Bilba Pytlíka (neznášam slovenský preklad preto uvádzam český) spolu so skupinou trpaslíkov a s šedým čarodejníkom Gandalfom, za pokladmi trpaslíčieho mesta Erebor, ukrytého v Osamelej hore. Mesto Erebor však okupuje strašlivý drak Smaug. Môžem bez spoilerovania spomenúť, že táto výprava nedopadne  podľa očakávaní. Dorazia síce do Ereboru, ale draka nechtiac prebudia.

Ďalšia vec na ktorú som sa strašne tešil, bol jednoznačne soundtrack. Howard Shore tentokrát síce hudbu zložil, ale dirigoval niekto úplne iný. Každopádne sa veľmi dobre počúvala a aj napriek tomu ,že stratila tej Tolkienovskej témy, stále bola veľmi pôsobivá.

Herecky vo filme niet čo vytknúť, aj keď samotného Bilba sme si moc neužili. Ako som spomenul vyššie: Menej kecov, viac akcie.

Celkový dojem z filmu? Čakal som o trošíčku viac, ale určite som išiel s kina spokojný. Druhá časť určite predčila tú prvú a svojou akčnosťou by som ju kľudne zaradil ku prvému Pánovi Prsteňov. Už sa neviem dočkať tretej časti.

Hodnotenie: 9,8 / 10
+ hudba
+ lepšie využité 3D ako v jednotke
+ scény, kvôli ktorým sa oplatí film vidieť znova a znova
+ Peter Jackson s mrkvou v ruke
- musím čakať rok kým bude mať premiéru trojka